Süt Yumurta Reçel – Kadıköy Kahvaltı – Tarihçemiz

Tarihçemiz

Tarihçemiz, Misyonumuz, Vizyonumuz, Falan filan…

Süt Yumurta Reçel; 1789 yılında işletmenin şu an ki sahiplerinin dedesinin babası olan Pehlivan Kahvaltıcızade Turan Bey (rivayet odur ki Turan bey gençliğinde yaptığı hiçbir güreş maçını kazanamadığı için pehlivanlığı bırakarak kahvaltıcılığa başlamıştır.) tarafından “maide i fecr” ismiyle müşterilerine hizmet vermeye başlamıştır. O yıllarda kahvaltı şimdiki gibi ne idüğü belli olmayan abuk sabuk malzemelerden değil işletmenin arka bahçesinde bulunan ahırdaki ineklerin sütlerinden evin kömürlüğünde hazırlanan peynirlerle, bahçelerinde gezinen tavukların yumurtalarıyla, o caanım bahçenin mis kokulu domatesleriyle kütür kütür biberleriyle hazırlanmaktaydı.

Dedemizgilin Bostanı

Dedemizgilin Bostanı

Diyerek başlamayı ne çok isterdik lakin;
Süt Yumurta Reçel; 2011 yılının soğuk mart günlerinde Kadıköy’ün en güzel sokağında en özel kahvaltıyı biz vereceğiz diyen Eser ve Azize’nin; (ki Azize Hanımın mesleği diyetisyenliktir. Eser’in ise konuyla hiçbir alakası yoktur kendisi tıp elektroniği ile ilgilenmektedir.)

“Evimizde yediğimiz bu sağlıklı kahvaltının aynısından insanlara da ikram edelim, bir de üstüne para isteyelim bakalım ne olacak” diye düşünerek kurdukları ticari bir ev mutfağıdır. Henüz batmamışlardır, hatta yer yer para bile kazandıkları olmuştur. Daha çok kazandıkça daha uzaklara kadar giderek daha ilginç menüleri, daha ilginç yemekleri sofralarında paylaşmaya devam etmeyi düşlemektedir.

“Süt Yumurta Reçel” açılışının ardından daha ilk yılında Mekanist.net tarafından İstanbul’un en iyi 100 mekanı arasında gösterilmiş, Feşmekan Kent Rehberi listelerinde en iyi kahvaltıcı olarak ilk sıraya yerleşmiştir.

Kısa sürede dürüst, sağlıklı ve doğal ürünlerle de iş yapılabileceğini emsallerine göstererek, etrafında yeşeren birçok yeni kahvaltıcıya yol gösterici olmuştur. Zamanla bu yol göstericilik işi biraz abararak sokaktaki “At Malzemecisi” bile kahvaltıcı açınca; bari bu işten para kazanalım diyerek fırançizing ( nasıl yazılıyorsa, artık bilemedim) işletmelere yönelmiştir. Yazarımız bu satırları yazarken bile hızla büyüyen Süt Yumurta Reçel yurt içinde 178, yurt dışında ise 67 şubeye sahip olmayı hayal etmektedir.

Anlatacak o kadar çok şey var ki, birini söylesek diğeri eksik kalacak, kelimelere muhakkak ayıp olacak. En iyisi mi lakırdıyı tadında keselim.

Uzun lafın kısası ; Burada ya da başka herhangi bir yerde, her zaman ilk önce;
Sürç-i lisan edersek affolsun;
Afiyet olsun!