Süt Yumurta Reçel – Kadıköy Kahvaltı – Efendiler; Yumurtalara kıymayınız;onları kırınız…

Blog +

3 Mar
2016

Efendiler; Yumurtalara kıymayınız;onları kırınız…

Posted by with No Comments

Efendiler; Yumurtalara kıymayınız;onları kırınız…

Bizim yaş kuşağımız konuya oldukça hakimdir; gerek çiftlik sahibi Ali Baba Bey; gerekse acı vatan Almanya’nın kazası Bremen dolaylarında ikamet ettiği rivayet olunan mızıkacı familyanın bireyleri olsun hepsi bize bir kulak aşinalığı vermiştir tavuklar ve yumurtaları hakkında.

Lakin günümüzde böyle olmadığını düşünmeye başlıyor insan yavaştan. Zira çocuklarımız hayvanlardan doğadan koptukça. Hayatı hızla akan gerçeküstü çizgi film karelerinden ibaret sandıkça daha da yabancılaşıyorlar doğaya ve onun bileşenlerine.
Nereden mi çıkartıyorum bunu? Basit ve gayet öğretici bir hikaye geçti geçtiğimiz yıllarda başımdan; ailemin ufak yeğenlerinden birisi kahramanımız. (ismini verip geleceğini kartmak istemediğim için kendisine yeğen hüsamettin diyeceğim)
Yeğen Hüsamettin; elim olay gerçekleştiği sırada yaklaşık olarak 3 yaşlarında ve Ankara’da kalabalığın içinde yaşamakta. Koca koca apartmanlar; koca koca caddelerle çevrili bir hayat Hüsamettinciğin yaşantısı…
Derken günlerden birgün bu satırların yazarına kız isteme vesilesiyle (bkz:yazı sonu) Ankaraya göre taşra sayılabilecek Sincan yöresine topluca gitmemiz icabetti ve akabinde ibretlik olayımız yaşandı( kız istemenin sonucuna dair detaylar yazının sonunda). Hüsamcık bahçede gezerken birden tanımlanamayan bir şeyle karşılaştı. Bu şey tüylü iki ayaklı ve gıdaklayan bir canlıydı( bkz. Tavuk)… Ardından verdiği ilk tepki çığlıklar atrak bize doğru koşmak ve bağırmak oldu; Anneeee, Abiiii, Babaaaa Tavuk havlıyooooorrrr!!!

Yorumsuz geçiyorum bu anıyı zira artık yumurtanın ne olduğunu bilmek yerine tavuğun ne ses çıkardığını bile en baştan anlatmamız gerekiyor çocuklarımıza. E hal böyle olunca da bizimde konu hakkında iki satır bilgiye sahip olmamız şart. Mesela neleri bilebiliriz?

1- Tavuklar gıdaklayan canlılardır.
2- Tavuklar yumurtlayan canlılardır.
3- Yumurta yenen bi şeydir.

Bunlar temel bilgiler; artık tavuk ve yumurta meselemizi bir kademe daha derinleştirebiliriz;

Neden yumurtalar farklı renklerdedir? ( bahsimiz boyalı paskalya yumurtaları değil, doğal yollardan sarı ve beyaz olanlardan bahsediyoruz)

Temel olarak söylemek gerekirse tavuğun cinsidir rengin belirleyicisi. Açarsak; beyaz tüy ve kulak memesine sahip tavuklar tarafından üretilen yumurtalar beyaz renkli, Kırmızı tüy ve kulak memesine sahip tavuklardan üretilen yumurtalar kahverengi kabuklu olurlar. Yani kahverengi yumurta kesinlikle organiktir diye bir gerçeklik yok bilesiniz.

Yumurtanın taze olduğu nasıl anlaşılır?

Yumurta denen şey; ele alınır içi su dolu bir kaba konur ve batıp batmadığı gözlemlenir; yumurta dibe batıyorsa afiyetle tüketiniz efendim lakin yumurta serseri bir sandal gibi suyun yüzeyinde dolaşıyorsa hafiften bi ürkün derim ben. Zira yumurta bekledikçe içine hava almaya başlar ve zamanla bu bu hava yoğunlaşır yoğunlaşır ve yumurta suyun kaldırma kuvvetine (bkz. Arşimet)yenik düşer. Yenik ve mağlup yumurtalarla da işimiz olmaz.

Selimiye Camii’nin konumuzla ne alakası var?

Yumurta akında yoğun miktarda bulunan bağlayıcı enzimler yemek dışında da hayatın bir çok alanında rol almışlardır. Yumurta; mesela keki sıkılaştırmak için kullanılır, ya da yumurta taşıma oyunu ile birbirlerine yabancı insanlar sosyal olarak kaynaşırlar. Ama en ilginci Mimar Sinan’ın Ustalık Eserim dediği Selimiye camisinin harcında katılaştırıcı ve birleştirici olarak yumurta akı kullanılmış olmasıdır. Günümüzde de gittikçe ayrışan toplumumuzu birleştirebilmek için Yumurtayı doğru yerde ve doğru şekilde birleştirici olarak kullanacağımız formüller üretmenin zamanı bence geldi de geçiyor.

Yere düşüp kırılan yumurta nasıl temizlenir?

Üzerine bolca tuz dökünüz efendim sonuca siz bile şaşıracaksınız.

Yumurtanın saklama ömrü ne kadardır?

Katı pişmiş yumurtaları ( kabuğunda veya soyulmuş olarak) pişirdikten sonra 1 hafta süreyle kullanabilirsiniz.
Yumurtaları satın aldıktan sonra dondurarak 1 yıl süreyle kullanabilirsiniz. Ancak bu hadi aldım yumurtayı hoop buzluğa ttım şeklinde olmuyor kabuğuyla dondurmak sıkıntı. Yumurta yı kırıyoruz sarı ve beyazını birlikte çırpıyor ve o şekilde saklıyoruz.
Kahvaltıdan kalan pişmiş yumuartalı besinleri ise buzdolabiında maksimum 3-4 gün içinde tüketmemiz gerekmektedir.

Yumurta ile içli dışlı olduktan sonra muhakkak ellerimizi yıkayalım?

Yumurta ve yumurta içeren gıdalarla temas etmeden önce ve sonra elleri, mutfak araç ve gereçlerini ve çalışma yüzeylerini sıcak sabunlu suyla muhakkak yıkamak gerekmekte. (zira o yumurta bildiğiniz üzere ağaçta yetişmiyor)

Yazı sonu Notu: Tabi ki kızı verdiler ve 6 yıldır evliyiz 🙂

eser 2015

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir